معـــــــماری و دانلود

بنــــــــــــــــــــام تک معمار هستی ... "خواهشمندیم درخواست انجام پروژه نکنید"

معـــــــماری و دانلود

حسین رشیدی
معـــــــماری و دانلود بنــــــــــــــــــــام تک معمار هستی ... "خواهشمندیم درخواست انجام پروژه نکنید"

اقلیم معتدل و مرطوب ( سواحل دریای خزر)

 

اقلیم معتدل و مرطوب ( سواحل دریای خزر)

 

این اقلیم در خاک ایران از بندر آستارا شروع شده و به صورت یک نوار باریک در حاشیه جنوبی دریای خزر بعد از عبور از گرگان در استان گلستان تا مرز کشور ترکمنستان امتداد میابد. سواحل جنوبی دریای خزر با آب و هوای معتدل و بارندگی فراوان و پوشش گیاهی بسیار غنی از مناطق منحصر به فرد ایران است که البته این ناحیه با وجود عرض کم از دو قسمت مجزا تشکیل شده است.

1_ ناحیه جلگه ای

2_ ناحیه کوهستانی

 

 

 

 

1_ ناحیه جلگه ای : این ناحیه به صورت نوار باریکی در امتداد دریا گسترش پیدا کرده استو شهرهای بزرگ و مهم مانند رشت،لاهیجان،رامسر،ساری و... و همینطور کشتزارهای وسیع در این قسمت قرار گرفته اند.

 

2_ ناحیه کوهستانی: منظور قسمت شمالی رشته کوه البرز است که کوهپایه های آن از درختان جنگلی پوشیده است.

باید به این نکته توجه کنیم که مصالح مورد استفاده و همچنین فرم ساختمانهای سنتی در دو ناحیه جلگه ای و کوهستانی سواحل دریای خزر بعلت متفاوت بودن شرایط اقلیمی و مصالح بوم آورد از یکدیگر تا حدودی متمایز می باشند.

 

 

خصوصیات آب و هوایی اقلیم معتدل و مرطوب

1_ بارندگی فراوان در کلیه فصول سال (که این مسئله سبب اعتدال دما در این منطقه است) که بارندگی در این منطقه در فصل تابستان عموماً بصورت رگبار است.

2_رطوبت نسبتا بالا در کلیه فصلهای سال(که این مسئله سبب اعتدال دما در این منطقه است).در مناطق جلگه ای به ندرت دما به زیر صفر میرسد و دمای هوا در روزهای تابستان(25تا30 درجه)و در شبها (20 تا 23 درجه) است.

3_ تفاوت کم درجه حرارت بین شب و روز(بعلت وجود دریای خزر و رطوبت حاصل از آن و ابری بودن آسمان)

4_ پوشش وسیع گیاهی و نباتی (بعلت وجود باران و شرایط مساعد منطقه)

در سمت غربی دریای خزر،بارندگی بیشتر از سمت شرقی آن است.به طوری که هر چه از سمت شرق به سمت غرب برویم میزان بارندگی به شکل نامحسوسی افزایش میابد.

درصد رطوبت نسبی در منطقه غربی دریای خزر بالاست بطوریکه در شهرهای رشت بندر انزلی و رامسر و ...  رطوبت به 80% میرسد که بالاتر از محدوده ی آسایش انسان میباشد ولی در ارتفاعات و مناطق شرقی رطوبت نسبی نسبت به مناطق غربی و جلگه ای کاهش زیادی پیدا می کند.

 

 

 

ویژگیهای کلی بافت شهری و روستایی اقلیم معتدل و مرطوب ایران

1_ بافت شهری و روستایی به حالت باز و گسترده با تراکم پایین و پراکنده می باشد (به سبب جریان یافتن هوا و استفاده بهینه از جریان هوا)

2_ فضاهای شهری نسبتاً باز، وسیع و بزرگ می باشد.

البته در بعضی مناطق بعلت گرانی زمین و مشکلات دیگر این مسئله رعایت نشده استو بافت شهری به صورت نیمه متراکم می باشد.

3_ محوطه ها دارای دیوارهای نسبتاًکوتاه است(بدلیل عدم مانع تراشی در مسیر جریان هوا)

4_ کوچه ها نسبتاً عریض و پهن و معمولاً در مناطق ساحلی رو به دریا هستند.

5_ ساختمانها تا حد امکان جدا از هم فقط در مراکز شهری (بعلت گرانی زمین) متصل به یکدیگر می باشند.

6_ سیستم شهرسازی و استقرار شهر و فضاهای شهری در جهت ایجاد حداکثر کوران هوا و باد و ایجاد سایه در شهر می باشد تا رطوبت زیاد هوا که عامل مخل آسایش در این منطقه می باشد کاهش یابد.

 

 

 

ویژگیهای کلی فرم ابنیه سنتی اقلیم معتدل و مرطوب ایران

به دلیل شرایط جوی حاکم بر منطقه فرم بناها و مصالح ساختمانی به صورتی است که با دو عامل بارندگی فراوان و رطوبت بالا باید توان مقابله داشته باشد که در زیر این ویژگیها معرفی شده اند.

1_ بام ساختمانها عموماً به صورت شیبدار اجرا میشود(به علت بارندگی فراوان)

از سمتی که باد غالب می وزد و باران از آن ناحیه میتواند به ساختمان برخورد کند،بام شیبدار را تا ارتفاع پایین تر و نزدیک زمین ادامه می دهند.تا در زمان وقوع همزمان باد و باران که نفوذ رطوبت در این حالت در دیوارهای ساختمان افزایش میابد از پدید آمدن این مسئله با سقف شیب دار تا نزدیک زمین جلوگیری نمایند.

2_ وجود ایوان یا غلام کرد در پیرامون ساختمان (برای محافظت اتاقها از باران و رطوبت حاصل از آن)

3_ شکل گیری ساختمان به صورت برون گرا می باشد.

4_ حذف زیر زمین ( به سبب بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی در این منطقه و همچنین بالا بودن رطوبت هوا ، که رطوبت بعلت سنگینی اش نسبت به هوای خشک در زیرزمین جمع می گردد و تنفس را مشکل کرده و همه چیز را می تواند در زیر زمین فاسد نماید.)

5_کف طبقه هم کف بالاتر از سطح زمین و معمولا بر روی پایه های چوبی ( به علت جلوگیری از نفوذ رطوبت از طریق زمین به طبقه هم کف).

6_ سعی میگردد بیشترین سطح بنا به سمت دریا قرار گیرد تا بدین طریق از نسیم دریا به ساحل و ساحل به دریا بتوان استفاده بهتری برد.

7_ سعی مینمایند ساختمانها را تا حد امکان مرتفع بسازند تا هم ساختمان از رطوبت کف و هم از باد که در ارتفاع از سرعت بالاتری برخوردار است بیشتر استفاده نمایند.

8_ بعلت وجود هوای مرطوب سعی میگردد ساختمانها دارای پلانهای باز و گسترده و پراکنده باشند و شکل پلان آنها بصورت هندسی طویل و باریک و سطح ساختمان رو به سمت بیشترین جریان هوا قرار گیرد.

9_ استفاده از فونداسیون به صورت پی گسترده در ساختمانهای سنتی این اقلیم رایج است که این بعلت سست بودن زمین و کم بودن قدرت باربری زمین میباشد.

10_ ایجاد بیشترین کوران و تهویه طبیعی و داشتن حداکثر سایه از مهمترین عواملی می باشد که ساکنین این منطقه خواستار آن هستند تا به کمک این عوامل در شرایط آرامش و راحتی قرار گیرند.

11_ بدلیل شرایط خاص اقلیمی در اقلیم معتدل و مرطوب در تمام جهت های ساختمان معمولا پنجره و باز شو قرار میگیرد تا بهترین استفاده را از جریان هوا در جهت های مختلف بتوان به عمل آورد. ( که این موضوع برای رسیدن به محدوده ی آسایش در فضاهای داخلی ساختمان از اهمیت ویژهای برخوردار است)

 

مصالح مورد استفاده:

مصالحی که در سواحل دریای خزر در ساختمانهای سنتی مورد استفاده قرار می گیرد عموماً بوم آورد (بومی) بوده که بعلت پوشش نباتی گسترده در این مناطق، یکی از عمده ترین مصالح مورد استفاده ،مصالح نباتی می باشند که هم به وفور یافت می گردنند و هم ارزان می باشند البته لازم به ذکر است که دیوارهای ساختمانها عمدتاً با مصالح بنایی مانند آجر ، گل و خشت احداث گشته اند و خصوصیات مصالح مورد استفاده در این منطقه باید به قرار زیر باشد:

1_ مصالح ساختمانی مورد استفاده دارای حداقل ظرفیت حرارتی باشند.

2_  مصالح ساختمانی مورد استفاده باید از مصالح سبک و با ضخامت کم باشند.

3_ مصالح نباتی بیشترین کاربرد را در ساختمان های سنتی دارند که هم به آسانی یافت می شوند و هم ارزان و با صرفه هستند.


موضوعات مرتبط: معماری ، اقلیم ، مقالات معماری

تاريخ : سه شنبه 1389/09/23 | 21:14 | نویسنده : حسین رشیدی |

اقلیم معماری

 

اقلیم معماری

 

اقلیم: به عواملی که بر شرایط جوی یک منطقه تاثیر میگذارند را اقلیم منطقه گویند.

*از نظر تقسیم بندی اقلیمی ، فلات ایران در منطقه خشک جهان قرار گرفته استکه کمربند صحراهای خشک جهان مانند صحرای عربستان و صحرای شمال آفرقا از ایران عبور میکند. با توجه به اینکه آب و هوای بیشتر مناطق ایران گرم و خشک است و میانگین بارندگی در ایران بسیار کمتر از میانگین بارندگی استاندارد جهانی است ولیکن با تمام این اوصاف ،شرایط آب و هوایی متفاوتی را در مناطق مختلف ایرانشاهد هستیم از این رو محققان و دانشمندان بنا به ضرورت ها و نیازها ،تقسیم بندی متفاوتی را در ایران ارائه کرده اند که کاربردی ترین و ایده آل ترین وقابل استفاده ترین تقسیم بندی اقلیمی ایران در معماری را دکتر حسن گنجی ارائه نموده  که البته این تقسیم بندی با تغیرات اندک و لحاظ کردن عرض جغرافیایی،تقریبا برگرفته شده از تقسیم بندی کوپن دانشمند اتریشی میباشد که ایران را به 7 منطقه تقسیم کرده بود.

تقسیم بندی آقای دکتر گنجی به شرح زیر است:

1_ اقلیم معتدل و مرطوب (سواحل جنوبی دریای خزر)

2_ اقلیم سرد (کوهستانهای شمال غربی و غرب ایران)

3_ اقلیم گرم و خشک (فلات مرکزی ایران)

4_ اقلیم گرم و مرطوب (سواحل جنوبی ایران)

 

******************************

دانلود پروژ های مربوط به اقلیم

دانلود :
نام فایل : مجموعه فایل و مقالات اقلیم گرم و خشک ایران
حجم : ۱۲ مگابایت
تعداد فایل : ۳ فایل - دو فایل پی دی اف و ا یک فایل پاورپوینت

دانلود ( لینک مستقیم )


----------------------------------------
نام فایل : مجموعه فایل و مقالات اقلیم سرد و کوهستانی ایران
حجم : ۱۲ مگابایت
تعداد فایل : ۲ فایل – یک فایل پاورپوینت و یک فایل پی دی اف

دانلود ( لینک مستقیم )


----------------------------------------
نام فایل  : مجموعه فایل و مقالات اقلیم گرم و مرطوب ایران
حجم : کمتر از ۱ مگابایت
تعداد فایل : ۱ فایل پی دی اف

دانلود ( لینک مستقیم )


موضوعات مرتبط: معماری ، اقلیم ، مقالات معماری ، دانلود پروژه های معماری ، معماری ایران باستان ، دانستنی های معماری

تاريخ : سه شنبه 1389/09/23 | 21:12 | نویسنده : حسین رشیدی |

بزرگترین میدان در خاورمیانه

 

بزرگترین میدان در خاورمیانه

 

میدان نقش جهان در اصفهان با 500 متر طول و 150 متر عرض که در مجموع مساحتی بالغ بر 75000 متر مربع می باشد ، بزرگترین میدان خاورمیانه و یکی از شاهکارهای معماری ایران و جهان است.

این میدان علاوه بر بناهای زیبایی که در اطرافش ساخته شده محل سان و رژه و نمایش گوناگون در اعیاد و روزهای ویژه بوده است. در چهر سوی میدان نقش جهان ، چهار ساختار اساسی احداث گردید که عبارتند از:

1 – در جنوب میدان ، مسجد امام (شاه سابق) که جایگاه قدرت مردمی و اجتماعی بود.

2 – در غرب میدان عمارت عالی قاپو که به عنوان دولتخانه مبارکه و به زبانی ساده جایگاه حکمرتنی شاه بود.

3 – در شرق میدان مسجد شیخ لطف الله به عنوان جایگاه مذهبی حکومتی شیعه بود.

4 – در شمال میدان بازار قیصریه به عنوان جایگاه تمرکز اقتصادی بود ای مجموعه در دوره ی صفویه بنا گردیده اند.

 

مسجد امام

 

عالی قاپو

 

 

بازار قیصریه

 

مسجد شیخ لطف الله

 تاريخ : دوشنبه 1389/09/22 | 15:24 | نویسنده : حسین رشیدی |

تاریخچه خوزســــتان

 

تاریخچه خوزســــــــتان

 

نام خوزستان بر حسب کتیبه های مختلفی است که با اشکال گوناگون خطاب شده است . در دوره هخامنشیان در فهرست شهرهای ایران که به زبانهای یونانی - عیلامی - پارسی باستانی و بابلی از خوزستان به نام اواجیه - اوازیه - آواز - اوازن - هوج - خوج - سوز - هوز و . . . نامیده شده است . پس از اسلام خوز نامیده شد و به خوزستان که محل زندگی خوزی هاست مشهور شد . 

مقدسی جغرافی دان ( ص  404) گفته است خوزستان از طرف کوهستان شامل شوشتر و بعد جندیشاپور و پس از آن عسکرمکرم و سپس اهواز و دورق است . در معجم البلدان یاقوت و زکریای قزوینی در آثار البلاد خوزستان یکی از مهم ترین شهرهای ایران نامیده شده است . که تاریخی بس کهن دارد .

حمزه اصفهانی از زبان ابن مقفع گفته است : زبان خوزی زبان پادشاه با محارم خود بوده و از دید نزدیکی به لهجه لری - شوشتری - دزفولی و پارسی بسیار نزدیک است

 ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 1389/09/15 | 19:58 | نویسنده : حسین رشیدی |

زیگورات چغازنبیل

 

زیگورات چغازنبیل

 

از 3200 ق.م تمدنی به نام ((عیلام آغازین)) در ایران به وجود آمد و منشاء این تمدن از بین النهرین بود.از آن زمان بشر زندگی کوچ نشینی و غار نشینی را رها کرده و با روی آوردن به کشاورزی، یکجانشین شده و از این زمان به شکل دولت شهرها و اجتماعات بشری اقدام نموده است.

تمدن عیلام بخش غربی و تمام نواحی جنوب فلات ایران را در بر گرفته است و به واسطه ی این تمدن شهرهای متعددی در این عرصه پدید آمد.

این شهر ها توسط حکومتی داخلی اداره می شدند اما همه ی آنها تحت لوای یک حکومت مرکزی به مرکزیت خوزستان قرار داشتند.از مهمترین مناطق متعلق به عیلامی ها می توان از شوش ، هفت تپه و چغازنبیل نام برد.

عیلام در سده های 12 و 13 قبل از میلاد ((عیلام میانی)) نام گرفت.

زیگورات چغازنبیل که در واقع پرستشگاه شکوهمندی بود حدود(1250 ق.م)بنیاد شده است.ساختمان معبد چهارگوش است و دارای پنج طبقه بوده است که هر طبقه نسبت به بخش زیرین خود کوچکتر ساخته شده است و ساختمان شکل هرمی به خود گرفته است البته امروزه تنها دو طبقه و نیمی از آن پابرجاست.

 

زیگورات چغازنبیل در زمان پادشاه عیلامی به نام اونتاش گال برای پرستش ایزد اینشوشیناک ، نگهبان شوش ساخته شده است.این بنا در حمله آشوربانیپال به همراه تمدن عیلامی نابود شد.و پس از آن زی خاک مدفون بود تا در دوران معاصر توسط رومن گریشمن عیلام شناس فرانسوی خاکبرداری گردید.  قدیمی ترین طاق و قوس شکل ایران در زیگورات چغازنبیل و در سقف پله های آن دیده می شود. شکل طاق های قوسی بدون تیزه و مانند کمان دایره است که به آن طاق گهواره ای گویند.مصالح زیگورات هااز خشت خام و آجر پخته معمولی است.آجرها در نمای ساختمان و خشت در داخل بنا بکار رفته است.قابل ذکر است که نمای زیگورات از آجرهای پخته ی بسیار مرغوب به رنگ قرمز که با ملات محکم بهم پیوند داده میشده ساخته شده. ابعاد بنای زیگورات چغازنبیل 105×105 متر است و 50 متر ارتفاع دارد که اکنون از ارتفاع آن کاسته شده است.

بنای اصلی چغازنبیل مربعی به ابعاد105×105 متر است که در سه حصار تو در تو قرار گرفته و هر حصار دارای دروازه هایی برای ارتباط با محوطه ی اطراف می باشد.گریشمن در مکاشفات خود اینگونه بیان می دارد که معبد در دو مرحله ی مجزا ساخته شده است.ابتدا طبقه همکف بصورت یک مربع با حیاط مرکزی بنا شده و دسترسی اتاقهای اطراف حیات از داخل حیاط بوده است سپس در مرحله بعد دیگر طبقاط از میان این حیاط ساخته شده و اوج گرفته اند و دسترسی اتاقها که قبلا از حیاط بوده است به بام اتاقها منتقل شده است.

 

 

 

درکل به نظر می رسد زیگورات دارای پنج طبقه بوده که غیر از طبقه همکف دارای اتاقهایی برای ذخیره ی آذوقه و اسناد و همچنین طبقه نهایی که معبد علیا در آن قرار داشته مابقی همگی توپر بوده اند.

ارتباط بین طبقات زیگورات توسط پله هایی که در وسط هر چهار ضلع زیگورات قرار داشته برقرار می شده. نکته جالب اینجا است که همه پله ها هر پنج طبقه را نمی پیمایند. از میان این پلکانها ،پله های سمت جنوب تنها تا طبقه اول و پله های سمت شمال شرق و شمال غرب طولانی ترین پله ها هستند بدین ترتیب که از طبقه همکف تا طبقه اول ادامه داشته سپس قطع می شوند و مجدداً از طبقه دوم آغاز و تا معبد علیا در طبقه پنجم ادامه می یابد.

همچنین با دقت به دروازه های موجود در حصارهای چغازنبیل دیده میشود که هیچ یک از دروازه ها روی محور معبد قرار نگرفته اند. با نگاهی گذرا به ترتیب پله ها و چگونگی قرارگیری دروازه ها اینگونه بنظر می رسد که عیلامی ها دسترسی مستقیم و محوری را به هر چیز بی احترامی محسوب کرده و از آن اجتناب می ورزیدند.  

 

  

زیگورات چغازنبیل  به همراه تپه سیلک و تپه حسنلو، از مهمتریت بناهای بجا مانده ی قبل از تاریخ میباشد.چغا به معنای تپه و زنبیل به معنای ظرف های ساخته شده از الیاف می باشد.

 تاريخ : یکشنبه 1389/09/14 | 7:59 | نویسنده : حسین رشیدی |

اولین معمار ایرانی

تاريخ : دوشنبه 1389/09/08 | 4:10 | نویسنده : حسین رشیدی |

باتری تیسفون

 
باتری تیسفون
 

در سال ۱۳۳۰ خورشیدی، باستان شناس آلمانی ویلهلم کونیک و همکارانش در نزدیکی تیسفون ابزارهایی از دوران اشکانیان را یافتند. پس از بررسی معلوم شد که این ابزارها پیل‌های الکتریکی هستند که به دست ایرانیان  در دوران اشکانیان ساخته شده و به کار برده می‌شده‌اند.

او این پیل‌های تیسفون را Bagdad Battery نامید.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 1389/09/05 | 4:11 | نویسنده : حسین رشیدی |

عظیم ترین ساختمان تاریخ معماری

 

آیا میدانید عظیم ترین ساختمان تاریخ معماری

جهان که چند هکتار زمین را اشغال نموده

و حجم آن بالغ بر ۲۵۰۰۰۰۰ میباشد چیست؟؟؟

...به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب
تاريخ : جمعه 1389/09/05 | 1:10 | نویسنده : حسین رشیدی |

منم کوروش کبیر شاه جهان

وصیت نامه داریوش و کوروش کبیر

 

 

  ای فرزندان ، پس از خدا بترسید و هرگز در پندار و گفتار و رفتار به راه گناه نروید .بعد از پروردگار ، انتظارم از شما این است که به افراد بشر که در نتیجه زاد و ولد جاودانی هستند احترام بگذارید ، زیرا که خدایان شما را....ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 1389/09/02 | 1:4 | نویسنده : حسین رشیدی |

پله

انواع طراحی پله رو توی ادامه مطلب ببینید

 

 پله گرد ٬ مارپیچ ٬ ساده ٬ برقی ٬ دو طرفه ٬ یک طرفه و...

     

 

 


موضوعات مرتبط: معماری ، نما و طراحی داخلی در معماری + عکس

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه 1389/09/01 | 14:22 | نویسنده : حسین رشیدی |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.